Matematica Ajutor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Gasirea unui numar irational. Admin,ms de rezolvare

2 participanți

In jos

Gasirea unui numar irational. Admin,ms de rezolvare Empty Gasirea unui numar irational. Admin,ms de rezolvare

Mesaj  Nikolle Sam Aug 25, 2012 6:06 am

Se considera Expresia :
unde x apartine lui R. Gasiti un numar irational a, astfel incat E(a) sa fie numar natural.







Din greșeala am editat topicul dvs și am șters conținutul ... însă am reeditat și am rescris esențialul, dacă credeți ca acest topic merita (re)editat atunci va rog s-a o faceți. Admin.


Ultima editare efectuata de catre Nikolle in Sam Aug 25, 2012 11:34 pm, editata de 5 ori (Motiv : Titlu inadecvat (nu mai folosiți propoziții gen va rog, pana diseară ...etc) în titlul topicului ....)
Nikolle
Nikolle

Mesaje : 41
Reputatie : 2
Data de inscriere : 25/08/2012
Localizare : Romania

Sus In jos

Gasirea unui numar irational. Admin,ms de rezolvare Empty Re: Gasirea unui numar irational. Admin,ms de rezolvare

Mesaj  Admin Sam Aug 25, 2012 7:18 pm


Numerele x1 si x2 sunt singurele numere ce respecte cerința problemei.
Admin
Admin
Administrator


Mesaje : 870
Reputatie : 325
Data de inscriere : 14/08/2010
Localizare : Timişoara

https://www.facebook.com/cosmosUpp

Sus In jos

Gasirea unui numar irational. Admin,ms de rezolvare Empty Re: Gasirea unui numar irational. Admin,ms de rezolvare

Mesaj  Nikolle Sam Aug 25, 2012 11:01 pm

Multumesc foarte mult pentru ajutor!
Nikolle
Nikolle

Mesaje : 41
Reputatie : 2
Data de inscriere : 25/08/2012
Localizare : Romania

Sus In jos

Gasirea unui numar irational. Admin,ms de rezolvare Empty Re: Gasirea unui numar irational. Admin,ms de rezolvare

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum