Matematica Ajutor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Operatii sub forma de ecuatii

2 participanți

In jos

Operatii sub forma de ecuatii Empty Operatii sub forma de ecuatii

Mesaj  noor Lun Iun 27, 2011 1:11 am

a) 8-(18-6):6=paranteza patrata 8-3*(9-7)inchidem patrata *x.............b)fie nr x=2 la puterea7*25 la puterea 2*7 la puterea 10 si y=2la 4*5 la 7*3 la 11.............calculati cu cate zerouri se termina fiecare nr...........calculati cu cate zerouri se termina x*y..............calculati care este ultima cifra nenula a nr x*y. multumesc mult de tot

noor

Mesaje : 36
Reputatie : 25
Data de inscriere : 16/08/2010

Sus In jos

Operatii sub forma de ecuatii Empty Re: Operatii sub forma de ecuatii

Mesaj  Admin Lun Iun 27, 2011 5:05 am

a) 8-(18-6):6=paranteza patrata 8-3*(9-7)inchidem patrata *x


Ultima editare efectuata de catre Admin in Sam Aug 13, 2011 4:34 am, editata de 1 ori
Admin
Admin
Administrator


Mesaje : 870
Reputatie : 325
Data de inscriere : 14/08/2010
Localizare : Timişoara

https://www.facebook.com/cosmosUpp

Sus In jos

Operatii sub forma de ecuatii Empty Re: Operatii sub forma de ecuatii

Mesaj  Admin Lun Iun 27, 2011 7:09 am

noor a scris:b)fie nr x=2 la puterea7*25 la puterea 2*7 la puterea 10 si y=2la 4*5 la 7*3 la 11.............calculati cu cate zerouri se termina fiecare nr...........calculati cu cate zerouri se termina x*y..............calculati care este ultima cifra nenula a nr x*y
Numărul de zerouri care apare într-un produs este data de apariția perechilor de numere 2 și 5 în acel produs, de ce ? ...
Exemplu 1
Fie produsul 2x6x5x9 fără a efectua calculul folosind un aparat(calculator) putem deduce ca rezultatul va avea un singur 0 la sfîrșit..fiindcă perechea 2, 5 apar o singura data în produs....
Exemplu 2
Fie produsul 2x6x5x9x12x15 fără a efectua calculul folosind un aparat(calculator) putem deduce ca rezultatul va avea 00 la sfîrșit..fiindcă perechea de numere 2, 5 apar de 2 ori în produs....cum de 2 ori?

Referitor la problema:

deci x se termina cu 4 zerouri ( fiindcă sunt 4 perechi de 2,5 )
Sper ca ați înțeles metoda de rezolvare...va rămîne sa finalizați problema

Admin
Admin
Administrator


Mesaje : 870
Reputatie : 325
Data de inscriere : 14/08/2010
Localizare : Timişoara

https://www.facebook.com/cosmosUpp

Sus In jos

Operatii sub forma de ecuatii Empty Re: Operatii sub forma de ecuatii

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum