Matematica Ajutor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Reciproce ale teoremei celor trei perpendiculare si rapoarte algebric

3 participanți

In jos

Reciproce ale teoremei celor trei perpendiculare si rapoarte algebric Empty Reciproce ale teoremei celor trei perpendiculare si rapoarte algebric

Mesaj  Ana Mier Noi 28, 2012 4:29 am

Buna seara. Am si eu 2 probleme carora nu le dau de cap.
1.(am mare nevoie de desen aici pt ca nu stiu eu cum s a il fac) Triunghiul ABC are latura AC de 6 cm. Pe perpendiculara in A pe planul triunghiului se ia un punct M astfel incat MB perpendicular pe BC. Calculeaza raza cercului circumscris triunghiului ABC.

2. Determina inaltimea piramideii VABCD care are ca baZa un patrat , VB perpendicular pe BC, VD perpendicular pe BD, VA=10 cm si AB=6 cm.

3. Mai am la algebra un exercitiu, doar unul:



Multumesc mult , mult de tot!

Ana

Mesaje : 36
Reputatie : 2
Data de inscriere : 29/08/2012

Sus In jos

Reciproce ale teoremei celor trei perpendiculare si rapoarte algebric Empty Re: Reciproce ale teoremei celor trei perpendiculare si rapoarte algebric

Mesaj  ati Mier Noi 28, 2012 12:18 pm

Reciproce ale teoremei celor trei perpendiculare si rapoarte algebric T723-r10

ati
Profesor


Mesaje : 285
Reputatie : 235
Data de inscriere : 25/08/2010

Sus In jos

Reciproce ale teoremei celor trei perpendiculare si rapoarte algebric Empty Re: Reciproce ale teoremei celor trei perpendiculare si rapoarte algebric

Mesaj  Admin Joi Noi 29, 2012 7:10 am

Problema de algebra .... Daca datele sunt transmise corect, atunci o soluție ar fi:

Admin
Admin
Administrator


Mesaje : 870
Reputatie : 325
Data de inscriere : 14/08/2010
Localizare : Timişoara

https://www.facebook.com/cosmosUpp

Sus In jos

Reciproce ale teoremei celor trei perpendiculare si rapoarte algebric Empty Re: Reciproce ale teoremei celor trei perpendiculare si rapoarte algebric

Mesaj  Ana Joi Noi 29, 2012 2:13 pm

Va rog frumos, ma puteti ajuta si la a doua problema?

Ana

Mesaje : 36
Reputatie : 2
Data de inscriere : 29/08/2012

Sus In jos

Reciproce ale teoremei celor trei perpendiculare si rapoarte algebric Empty Re: Reciproce ale teoremei celor trei perpendiculare si rapoarte algebric

Mesaj  ati Vin Noi 30, 2012 11:30 pm

Ana a scris: Va rog frumos, ma puteti ajuta si la a doua problema?
Ceva nu este in regula la problema 2 ! Te rog verifica corectitudinea datelor transmise , referitor la perpendicularele VD si VB !

ati
Profesor


Mesaje : 285
Reputatie : 235
Data de inscriere : 25/08/2010

Sus In jos

Reciproce ale teoremei celor trei perpendiculare si rapoarte algebric Empty Re: Reciproce ale teoremei celor trei perpendiculare si rapoarte algebric

Mesaj  Ana Mar Dec 04, 2012 2:33 am

ati a scris:
Ana a scris: Va rog frumos, ma puteti ajuta si la a doua problema?
Ceva nu este in regula la problema 2 ! Te rog verifica corectitudinea datelor transmise , referitor la perpendicularele VD si VB !
Da, acestea sunt datele. Nimeni nu a reusit sa imi explice aceasta problema. Maine o sa il intreb pe domn' profesor. Totusi daca dumneavoastra aveti o rezolvare ar fi extraordinar sa imi spuneti si mie! M-ati ajuta enorm!

Ana

Mesaje : 36
Reputatie : 2
Data de inscriere : 29/08/2012

Sus In jos

Reciproce ale teoremei celor trei perpendiculare si rapoarte algebric Empty Re: Reciproce ale teoremei celor trei perpendiculare si rapoarte algebric

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum