Matematica Ajutor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Radicali, completari spatii punctate, modulul unui numar- logica a propozitiilor

2 participanți

In jos

Radicali, completari spatii punctate, modulul unui numar- logica a propozitiilor Empty Radicali, completari spatii punctate, modulul unui numar- logica a propozitiilor

Mesaj  cerasela_ct@yahoo.com Lun Aug 30, 2010 10:14 am

2.18. Numerele rationale x si y pentru care |x-1|=y radical din 2 sunt:.......................

2.19. Scrieti valoarea logica a propozitiilor:
P1: "- radical din 5 < - radical din 3"................
P2: "radical din 5 = 1,4"...............
P3: "2 radical din 3 > 3 radical din 2"...............
P4: "- radical din 3 > radical din 2".................

2.20. Modulul numarului real pozitiv a este.......si se noteaza |a| = ................................, iar modulul numarului negativ a este ............. si se noteaza |a| =........................... Valoarea absoluta a numarului a este...............................
Completati:
|-3|= -3;
|+ rad 3|= rad 3;
|-2,31|= -2,31;
|+1,1(3)|= 1,1(3);
rad 5= |+5| sau rad 5= |-5| ;
rad 0,85= |+0,85| sau |-0,85|
este bine ce am completat?




Ultima editare efectuata de catre Admin in Mier Aug 15, 2012 11:18 am, editata de 2 ori (Motiv : Titlu inadecvat)

cerasela_ct@yahoo.com

Mesaje : 73
Reputatie : 0
Data de inscriere : 17/08/2010

Sus In jos

Radicali, completari spatii punctate, modulul unui numar- logica a propozitiilor Empty Re: Radicali, completari spatii punctate, modulul unui numar- logica a propozitiilor

Mesaj  Admin Lun Aug 30, 2010 11:54 pm

2.18. Numerele rationale x si y pentru care |x-1|=y radical din 2 sunt:
Pentru rezolvare, folosim teorema:
Dacă n liber de pătrate, şi a,b,A,B din Q, iar a+b*sqrt(n)=A+B*sqrt(n) atunci: a=A, b=B
Dacă notăm a=|x-1|, A=y, b=0, B=radical din 2, atunci trebuie a=A, b=B, dar după cum vezi b=/B =>nu există astfel de numere( din Q)
Semnul sqrt înseamnă radical
Semnul =/ înseamnă nu este egal.
2.19. Scrieti valoarea logica a propozitiilor:
P1: "- radical din 5 < - radical din 3" adevărat .
P2: "radical din 5 = 1,4" Fals
P3: "2 radical din 3 > 3 radical din 2" Fals
P4: "- radical din 3 > radical din 2" Fals

2.20.Completati:
|-3|= -3; Nu
|+ rad 3|= rad 3; Da
|-2,31|= -2,31; Nu
|+1,1(3)|= 1,1(3); Da
rad 5= |+5| sau rad 5= |-5| ; Question
rad 0,85= |+0,85| sau |-0,85| Question

Mai multe informaţii utile despre modulul unui număr găseşti aici şi aici.
Admin
Admin
Administrator


Mesaje : 870
Reputatie : 325
Data de inscriere : 14/08/2010
Localizare : Timişoara

https://www.facebook.com/cosmosUpp

Sus In jos

Radicali, completari spatii punctate, modulul unui numar- logica a propozitiilor Empty MATEMATICA CLASA A VII A

Mesaj  cerasela_ct@yahoo.com Mar Aug 31, 2010 5:15 am

EXERCITIUL 2.18. NU L-AM INTELES DELOC. POTI SA IMI EXPLICI MAI PE INTELES. NUMERELE SUNT NATURALE?

cerasela_ct@yahoo.com

Mesaje : 73
Reputatie : 0
Data de inscriere : 17/08/2010

Sus In jos

Radicali, completari spatii punctate, modulul unui numar- logica a propozitiilor Empty Re: Radicali, completari spatii punctate, modulul unui numar- logica a propozitiilor

Mesaj  Admin Mar Aug 31, 2010 5:37 am

Teorem:
Dacă n liber de pătrate, şi a,b,A,B din Q , iar a+b*sqrt(n)=A+B*sqrt(n) atunci neapărat: a=A, b=B.
Exemplu:
Determinaţi x astfel încât:
6+x*sqrt(2)=6+12*sqrt(2)
În acest caz: a=6=A , n=2, B=12 deci conform teoremei x trebuie să fie neapărat =12 .
Acelaşă lucru aplicăm şi la problema d-voastre: a=|x-1|, A=y, b=0, B=radical din 2, de aici rezultă imediat că nu mai trebuie verificată condiţia a=A (adică |x-1|=y din care am fi putut scoate perechiile x,y conform cerinţei) deoarece 0 =/ sqrt(2) ceea ce contrazice teorema.
Dacă am fi avut în loc de 0 sqrt(2) atunci ne-am fi bătut capu rezolvând egaliatatea |x-1|=y.
Admin
Admin
Administrator


Mesaje : 870
Reputatie : 325
Data de inscriere : 14/08/2010
Localizare : Timişoara

https://www.facebook.com/cosmosUpp

Sus In jos

Radicali, completari spatii punctate, modulul unui numar- logica a propozitiilor Empty Re: Radicali, completari spatii punctate, modulul unui numar- logica a propozitiilor

Mesaj  cerasela_ct@yahoo.com Joi Sept 09, 2010 5:29 am

multumesc
sunt rezolvate

cerasela_ct@yahoo.com

Mesaje : 73
Reputatie : 0
Data de inscriere : 17/08/2010

Sus In jos

Radicali, completari spatii punctate, modulul unui numar- logica a propozitiilor Empty Re: Radicali, completari spatii punctate, modulul unui numar- logica a propozitiilor

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum