Matematica Ajutor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Un rang al unei matrice in functie de anumite elemente

2 participanți

In jos

Un rang al unei matrice in functie de anumite elemente Empty Un rang al unei matrice in functie de anumite elemente

Mesaj  florinelll Mar Feb 07, 2012 11:03 pm

Va salut ( dupa mult timp) ! Am intampinat acest exercitiu foarte frumusel care imi da batai de cap Very Happy
Care ar fi ideea de rezolvare ?
Un rang al unei matrice in functie de anumite elemente Gif
florinelll
florinelll

Mesaje : 51
Reputatie : 8
Data de inscriere : 07/07/2011

Sus In jos

Un rang al unei matrice in functie de anumite elemente Empty Re: Un rang al unei matrice in functie de anumite elemente

Mesaj  Admin Mier Feb 08, 2012 12:16 am

Eu nu as zice ca-i frumoasa, o astfel de problema necesita foarte mult calcul și foarte multe verificări....
Rezolvare:
In primul rând verificam dacă aceasta matrice este de cel putin rang 2, cum ?
Fie minorul fiind diferit de 0, deducem ca rang(A) este cel putin 2.
Mai departe, Vom folosi aceasta teorema: dacă o matrice A conține un minor nenul de ordinul r, iar toți minorii de ordin (r + 1)-în cazul ca exista-, obținuți prin bordarea acestuia cu elemente corespunzatoare ale uneia din liniile și coloanele ramase, sunt nuli, atunci rang(A) = r.
Adică, verificam dacă matricea este de cel putin rang 3, acest lucru se face (conform teoremei) : bordam minorul cu elemente corespunzatoare din:
  • linia 1 și coloana 3:
    . Calculul acestui determinant presupune discutarea valorilor lui a :
    .
    Pentru a= deducem ca valoarea determinantului este 0.
    Mai departe vom folosi valoarea lui a peste tot în determinant, deoarece pentru a= obținem un determinant nul.
  • linia 1 si coloana 3:

    Folosind același raționament, presupunem acest det nul =>
  • linia 4 si coloana 4:

    Acesta nu are valoarea nula => ca pentru valorile a,b determinate anterior rangul matrici este cel putin 3. Aceasta este una dintre multiplele metode de verificare.

Rangul matrici A poate sa fie 4 (fiind rang maxim) pentru aceasta trebuie sa verificam caloriile lui a,b pentru care determinantul este nul :

O ecuație foarte complexa la nivel liceal...totuși soluțiile acestei ecuații sunt: pentru a=7.19089 =>b=7.38178. Deci pentru aceste valori rangul matrici este 3 in rest este chiar 4.(aceasta abordare este inversa celei de mai sus, puteam de exemplu sa înlocui a,b cu valorile obținute si sa calculez determinantul, un calcul dificil având în vedere forma lui a respectiv b)

Admin
Admin
Administrator


Mesaje : 870
Reputatie : 325
Data de inscriere : 14/08/2010
Localizare : Timişoara

https://www.facebook.com/cosmosUpp

Sus In jos

Un rang al unei matrice in functie de anumite elemente Empty Re: Un rang al unei matrice in functie de anumite elemente

Mesaj  Admin Mier Feb 08, 2012 12:18 am

Mai credeți ca este o problema frumoasa?
Admin
Admin
Administrator


Mesaje : 870
Reputatie : 325
Data de inscriere : 14/08/2010
Localizare : Timişoara

https://www.facebook.com/cosmosUpp

Sus In jos

Un rang al unei matrice in functie de anumite elemente Empty Re: Un rang al unei matrice in functie de anumite elemente

Mesaj  florinelll Mier Feb 08, 2012 12:42 am

^Pfuuu... Se pare ca m-am inselat . Ma refeream la ideea ca e frumoasa in contextul in care devenea o provocare din ce in ce mai mare - nu gaseam rezolvarea Very Happy .
Va multumesc mult ,m-am lamurit care era treaba!
florinelll
florinelll

Mesaje : 51
Reputatie : 8
Data de inscriere : 07/07/2011

Sus In jos

Un rang al unei matrice in functie de anumite elemente Empty Re: Un rang al unei matrice in functie de anumite elemente

Mesaj  Admin Mier Feb 08, 2012 1:23 am

Unde ați dat de problema asta ?
Admin
Admin
Administrator


Mesaje : 870
Reputatie : 325
Data de inscriere : 14/08/2010
Localizare : Timişoara

https://www.facebook.com/cosmosUpp

Sus In jos

Un rang al unei matrice in functie de anumite elemente Empty Re: Un rang al unei matrice in functie de anumite elemente

Mesaj  florinelll Joi Feb 09, 2012 7:38 pm

Scuze de intarziere.. Problema este din Culegerea de Probleme de Algebra pentru clasele IX-XII de Gh. Adalbert Shneider.
florinelll
florinelll

Mesaje : 51
Reputatie : 8
Data de inscriere : 07/07/2011

Sus In jos

Un rang al unei matrice in functie de anumite elemente Empty Re: Un rang al unei matrice in functie de anumite elemente

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum