Matematica Ajutor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Demonstratie Inegalitati cu necunoscute.Ms pt rezolvare

2 participanți

In jos

Demonstratie Inegalitati cu necunoscute.Ms pt rezolvare Empty Demonstratie Inegalitati cu necunoscute.Ms pt rezolvare

Mesaj  Nikolle Dum Aug 26, 2012 6:12 am

Va rog sa am ajutati cu acest exercitiu.

Aratati ca: ,∇ a,b,c ∈R*


Ultima editare efectuata de catre Nikolle in Dum Aug 26, 2012 10:35 pm, editata de 3 ori
Nikolle
Nikolle

Mesaje : 41
Reputatie : 2
Data de inscriere : 25/08/2012
Localizare : Romania

Sus In jos

Demonstratie Inegalitati cu necunoscute.Ms pt rezolvare Empty Re: Demonstratie Inegalitati cu necunoscute.Ms pt rezolvare

Mesaj  Admin Dum Aug 26, 2012 6:24 am

Aceste probleme se numesc inegalității matematice nu inecuații ... se rezolv, de obicei, jonglând cu anumite inegalității standard cunoscute... problemele de tip inegalitate-matematica din sfera clasa a-9-liceu sunt în general rezolvabile folosind inegalitatea mediilor. Pentru problema de fata:
Admin
Admin
Administrator


Mesaje : 870
Reputatie : 325
Data de inscriere : 14/08/2010
Localizare : Timişoara

https://www.facebook.com/cosmosUpp

Sus In jos

Demonstratie Inegalitati cu necunoscute.Ms pt rezolvare Empty Re: Demonstratie Inegalitati cu necunoscute.Ms pt rezolvare

Mesaj  Nikolle Dum Aug 26, 2012 6:28 am

Dar nu am studiat si nu am lucrat cu sau cu cu numarul ala scris pe radical! Nu am lucrat cu el! Nu a fost in programa clasei a 9-a!
Nikolle
Nikolle

Mesaje : 41
Reputatie : 2
Data de inscriere : 25/08/2012
Localizare : Romania

Sus In jos

Demonstratie Inegalitati cu necunoscute.Ms pt rezolvare Empty Re: Demonstratie Inegalitati cu necunoscute.Ms pt rezolvare

Mesaj  Admin Dum Aug 26, 2012 6:33 am

Poate în școala dvs. nu se învățat aceasta noțiune (inegalitatea mediilor) ... inegalitate mediilor se studiază încă din clasa a 7 cum am mai spus ... (nu este vizata, în special, noțiune de radical cub sau orice ordine mai mare ca 3 a radicalilor ci doar inegalitatea în sine) .... Aceasta problema este arhicunoscuta rezolvarea standard se face cu (MA-MG)_3 - media aritmetica-media geometrica.
Admin
Admin
Administrator


Mesaje : 870
Reputatie : 325
Data de inscriere : 14/08/2010
Localizare : Timişoara

https://www.facebook.com/cosmosUpp

Sus In jos

Demonstratie Inegalitati cu necunoscute.Ms pt rezolvare Empty Re: Demonstratie Inegalitati cu necunoscute.Ms pt rezolvare

Mesaj  Admin Dum Aug 26, 2012 7:15 pm

A 2 metoda prin care se poate rezolva aceasta problema este folosind inegalitatea CBS (Cauchy - Buniakowsky - Schwartz) :

Aceasta este CBS_2 adica pentru 2 numere, CBS_3 se scrie sub o forma asemănătoare adăugând doar un număr.... in CBS_3 luam:




Notațiile din CBS sunt niște notații explicative ...sper ca nu ridica anumite confuzii

Admin
Admin
Administrator


Mesaje : 870
Reputatie : 325
Data de inscriere : 14/08/2010
Localizare : Timişoara

https://www.facebook.com/cosmosUpp

Sus In jos

Demonstratie Inegalitati cu necunoscute.Ms pt rezolvare Empty Re: Demonstratie Inegalitati cu necunoscute.Ms pt rezolvare

Mesaj  Nikolle Dum Aug 26, 2012 10:34 pm

MERSI Smile
Nikolle
Nikolle

Mesaje : 41
Reputatie : 2
Data de inscriere : 25/08/2012
Localizare : Romania

Sus In jos

Demonstratie Inegalitati cu necunoscute.Ms pt rezolvare Empty Re: Demonstratie Inegalitati cu necunoscute.Ms pt rezolvare

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum