Matematica Ajutor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Calculul elementelor in poligoane regulate

3 participanți

In jos

  Calculul elementelor in poligoane regulate  Empty Calculul elementelor in poligoane regulate

Mesaj  Natalia Dum Mai 20, 2012 10:29 pm

Buna seara! Am si eu o problemă mai problematică:

Trapezul isoscel ABCD cu diagonala AC=12 cm este înscris într-un cerc. Calculează raza cercului dacă: a) m <D=30 grade; b) m<B=135grade; c) m<C=60 grade.

Şi încă una:
Fie triunghiul MNP u m<M=30 grade, MN=4 cm si MP=6. Calculeaza latura patratului inscris in acelasi cerc cu triunghiul MNP.

MULŢUMESC!!!
Natalia
Natalia

Mesaje : 77
Reputatie : 2
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

  Calculul elementelor in poligoane regulate  Empty Re: Calculul elementelor in poligoane regulate

Mesaj  Reclama Lun Mai 21, 2012 2:57 am


Reclama
Bot Google


Mesaje : 17
Reputatie : 0
Data de inscriere : 14/06/2011

Sus In jos

  Calculul elementelor in poligoane regulate  Empty Re: Calculul elementelor in poligoane regulate

Mesaj  Admin Lun Mai 21, 2012 7:30 pm

Trapezul isoscel ABCD cu diagonala AC=12 cm este înscris într-un cerc. Calculează raza cercului dacă: a) m
Problema de fata este una destul de lunga, în sens ca, trebuie efectuate mai multe calcule. De aceea, voi rezolva problema fără a insista asupra unor elemente presupuse știute de dvs .
Mai întâi, trebuie sa aflam elementele trapezului și anume : B (baza mare), b (baza mica), h (înălțimea) și BC. (toate aceste elemente se determina într-un mod destul de simplu, nu voi insista)... schița după care voi face demonstrația :



Voi presupune ca B=10, b=4, h=4, BC=5 (am luat aceste valori arbitrare pentru a va simplifica demonstrația, aceste valori nu sunt cele determinate în problema de fata, dvs. trebuie sa determinați acești parametri individual).

Admin
Admin
Administrator


Mesaje : 870
Reputatie : 325
Data de inscriere : 14/08/2010
Localizare : Timişoara

https://www.facebook.com/cosmosUpp

Sus In jos

  Calculul elementelor in poligoane regulate  Empty Re: Calculul elementelor in poligoane regulate

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum