Matematica Ajutor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sa se afle aria suprafetei triunghiulare determinata de dreptele de ecuatii date

2 participanți

In jos

Sa se afle aria suprafetei triunghiulare determinata de dreptele de ecuatii date Empty Sa se afle aria suprafetei triunghiulare determinata de dreptele de ecuatii date

Mesaj  Lauryca Joi Mai 03, 2012 11:42 pm

Sa se afle aria suprafetei triunghiulare determinata de dreptele de ecuatii x+y=1, x+5y=17 si 3x-y=3.

Lauryca

Mesaje : 46
Reputatie : 1
Data de inscriere : 21/03/2012

Sus In jos

Sa se afle aria suprafetei triunghiulare determinata de dreptele de ecuatii date Empty Re: Sa se afle aria suprafetei triunghiulare determinata de dreptele de ecuatii date

Mesaj  Admin Joi Mai 03, 2012 11:49 pm

Lauryca a scris:Sa se afle aria suprafetei triunghiulare determinata de dreptele de ecuatii x+y=1, x+5y=17 si 3x-y=3.
Ati învățat despre determinanți ?
Admin
Admin
Administrator


Mesaje : 870
Reputatie : 325
Data de inscriere : 14/08/2010
Localizare : Timişoara

https://www.facebook.com/cosmosUpp

Sus In jos

Sa se afle aria suprafetei triunghiulare determinata de dreptele de ecuatii date Empty Re: Sa se afle aria suprafetei triunghiulare determinata de dreptele de ecuatii date

Mesaj  Lauryca Vin Mai 04, 2012 12:47 am

NU..altfel nu se poate?

Lauryca

Mesaje : 46
Reputatie : 1
Data de inscriere : 21/03/2012

Sus In jos

Sa se afle aria suprafetei triunghiulare determinata de dreptele de ecuatii date Empty Re: Sa se afle aria suprafetei triunghiulare determinata de dreptele de ecuatii date

Mesaj  Admin Vin Mai 04, 2012 1:21 am

Lauryca a scris:NU..altfel nu se poate?
Ba da Very Happy dar e mult mai lunga soluția .
  1. Formam 3 sisteme : {d1,d2}; {d1,d3}; {d2,d3};
  2. Rezolvam cele 3 sisteme => puncte de intersecție a dreptelor (asemănător cu problema rezolvata de greatmath);
  3. Calculam distantele dintre puncte cu formula : unde (x1,y1)=A; (x2,y2)=B -A,B sunt puncte arbitrare- dvs o sa aveti 3 puncte de exemplu A,B,C atunci vom calcula 3 distante AB,BC,CA;
  4. Calculam aria triunghiului ABC cu formula lui Heron ;

Dupa cum vedeți soluția este destul de lunga !
Admin
Admin
Administrator


Mesaje : 870
Reputatie : 325
Data de inscriere : 14/08/2010
Localizare : Timişoara

https://www.facebook.com/cosmosUpp

Sus In jos

Sa se afle aria suprafetei triunghiulare determinata de dreptele de ecuatii date Empty Re: Sa se afle aria suprafetei triunghiulare determinata de dreptele de ecuatii date

Mesaj  Lauryca Vin Mai 04, 2012 2:29 am

OK..multumesc mult pentru pasi! Am inteles!

Lauryca

Mesaje : 46
Reputatie : 1
Data de inscriere : 21/03/2012

Sus In jos

Sa se afle aria suprafetei triunghiulare determinata de dreptele de ecuatii date Empty Re: Sa se afle aria suprafetei triunghiulare determinata de dreptele de ecuatii date

Mesaj  Admin Vin Mai 04, 2012 3:08 am

Lauryca a scris:OK..multumesc mult pentru pasi! Am inteles!
Daca aveți probleme nu ezitați sa întrebați !
Admin
Admin
Administrator


Mesaje : 870
Reputatie : 325
Data de inscriere : 14/08/2010
Localizare : Timişoara

https://www.facebook.com/cosmosUpp

Sus In jos

Sa se afle aria suprafetei triunghiulare determinata de dreptele de ecuatii date Empty Re: Sa se afle aria suprafetei triunghiulare determinata de dreptele de ecuatii date

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum