Matematica Ajutor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ajutor raman repetent !!!

In jos

Ajutor raman repetent !!! Empty Ajutor raman repetent !!!

Mesaj  WaterFiire Joi Apr 26, 2012 3:13 am

2. Se dă triunghiul de vârfuri A(-1,3) , B(2,-1) , C(3,6).

Să se găsească:

ecuaţia dreptei AC;
ecuaţia paralelei prin B la AC;
ecuaţia mediatoarei segmentului [BC];
ecuaţia medianei din C;
ecuaţia înălţimii din C.
B. (nivel mediu)


3. Ştiind că A(1,2) este piciorul perpendicularei duse din origine pe dreapta d , să se scrie ecuaţia dreptei d.



4. Să se găsească proiecţia punctului B(-2,1) pe dreapta d : 2x + y + 1 = 0.



5. Să se scrie ecuaţia dreptei ce trece prin punctul C(1,3) şi este echidistantă de punctele A(-1,0),B(1,-1) .



6. Să se determine coordonatele simetricelor punctului A(-1,2) faţă de dreapta d : x + y + 1 = 0 şi apoi faţă de punctul
B(-1,-4).



C. (dificile)


7. Se consideră sistemul cartezian de coordonate xOy şi punctele A(3,0), B(0,2), M(3, -3), respectiv N(-2,2). Să se demonstreze că dreptele AN, BM şi perpendiculara din O pe AB sunt concurente.



8. Paralelogramul ABCD are vârfurile consecutive A şi B de coordonate A(-3,-1) şi B(2,11/4). Se ştie că punctul Q(3,1/2) este intersecţia diagonalelor paralelogramului. Să se afle coordonatele vârfurilor C şi D şi ecuaţia laturii BC.


Am de facut asta pana maine dimineata la 1 daca poate cv macar putin
Sunt disperat am intrebast pe toti prieteni si nu stie nici unu sa faca asa cv



Va rog sa citiți regulamentul forum-ului --Reguli Generale --> Regula 1!!!
Puteți cere oricând re-postarea problemei (contact Admin) în rubrica corespunzătoare dar respectând regulamentul forum-ului !!! !

WaterFiire

Mesaje : 1
Reputatie : 0
Data de inscriere : 26/04/2012

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum