Matematica Ajutor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sa se arate ca imaginile geometrice ale numerelor complexe sunt coliniare

2 participanți

In jos

Sa se arate ca imaginile geometrice ale numerelor complexe sunt coliniare Empty Sa se arate ca imaginile geometrice ale numerelor complexe sunt coliniare

Mesaj  Isac Dum Oct 23, 2011 11:23 pm

Se da problema:
Sa se arate ca imaginile geometrice ale numerelor complexe z1=-1-2i,z2=1+4i,z3=2+7i sunt coliniare.
Am inceput sa scriu
z1=>M1(-1;-2)
z2=>M2(1;4)
z3=>M3(2;7)


Ultima editare efectuata de catre Isac in Lun Oct 24, 2011 12:08 am, editata de 1 ori

Isac

Mesaje : 25
Reputatie : 0
Data de inscriere : 11/10/2011

Sus In jos

Sa se arate ca imaginile geometrice ale numerelor complexe sunt coliniare Empty Re: Sa se arate ca imaginile geometrice ale numerelor complexe sunt coliniare

Mesaj  Isac Lun Oct 24, 2011 12:07 am

Reprezentati in planul complex multimea pctelor de afix z ptr care:
1.)|z-(1+i)|=6
2.)2<|z-1+3i|<3

Astea sunt 2 subpuncte ...celelalte le-am rezolvat aici am incercat sa scriu la prima

1.)|z-(1+i)|=6
|a+bi-1-i|=6
|a-1+i(b-1)|=6
rad (a-1)2+(b-1)2=6 |()2
(a-1)+(b-1)=36

si mai departe cum fac?

Iar la a 2-a?Va rog sa ma ajutati!
Acestea sunt ultimele execitii ptr ca maine am test si vreau sa am macar un model!

Isac

Mesaje : 25
Reputatie : 0
Data de inscriere : 11/10/2011

Sus In jos

Sa se arate ca imaginile geometrice ale numerelor complexe sunt coliniare Empty Re: Sa se arate ca imaginile geometrice ale numerelor complexe sunt coliniare

Mesaj  Greatmath Lun Oct 24, 2011 5:40 pm

3. Reprezentarea geometrică a numerelor complexe.
Numerele complexe se reprezintă geometric prin puncte ale unui plan (numit planul complex) în care am ales un sistem de axe ortogonale xOy. Fiecărui număr complex z = a + bi , i se asociază punctul M de coordonate (a,b). Punctul M se numeşte imaginea geometrică a numărului complex z, iar numărul z = a + bi se numeşte afixul punctului M.
Exemplu
Numerelor complexe li se asociază respectiv punctele . Desenul îl poți face şi singur.

Citește:




Greatmath
Greatmath
Moderator


Mesaje : 87
Reputatie : 52
Data de inscriere : 16/08/2011
Localizare : Timisoara

http://pasionatidematematica.blogspot.com

Sus In jos

Sa se arate ca imaginile geometrice ale numerelor complexe sunt coliniare Empty Re: Sa se arate ca imaginile geometrice ale numerelor complexe sunt coliniare

Mesaj  Greatmath Lun Oct 24, 2011 8:03 pm

Isac a scris:Sa se arate ca imaginile geometrice ale numerelor complexe z1=-1-2i,z2=1+4i,z3=2+7i sunt coliniare.
Trei numere complexe sunt coliniare daca si numai daca: .
Greatmath
Greatmath
Moderator


Mesaje : 87
Reputatie : 52
Data de inscriere : 16/08/2011
Localizare : Timisoara

http://pasionatidematematica.blogspot.com

Sus In jos

Sa se arate ca imaginile geometrice ale numerelor complexe sunt coliniare Empty Re: Sa se arate ca imaginile geometrice ale numerelor complexe sunt coliniare

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum