Matematica Ajutor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Aratati ca triunghiul EAC este echilateral

2 participanți

In jos

Aratati ca triunghiul EAC este echilateral Empty Aratati ca triunghiul EAC este echilateral

Mesaj  byromate Sam Oct 22, 2011 2:38 am

se considera triunghiul isoscel ABC Avand AB=AC si masura unghiului A = 20 grade. Fie D apartine AB astfel ca AD = BC iar E astfel incat DE paralel cu BC si masura unghiului DBE = 50 Grade. Aratati ca triunghiul EAC echilateral

byromate

Mesaje : 6
Reputatie : 0
Data de inscriere : 22/10/2011

Sus In jos

Aratati ca triunghiul EAC este echilateral Empty Re: Aratati ca triunghiul EAC este echilateral

Mesaj  Greatmath Lun Oct 24, 2011 5:28 pm

byromate a scris: se considera triunghiul isoscel ABC Avand AB=AC si masura unghiului A = 20 grade. Fie D apartine AB astfel ca AD = BC iar E astfel incat DE paralel cu BC si masura unghiului DBE = 50 Grade. Aratati ca triunghiul EAC echilateral
Se merge din aproape în aproape, ținând cont de datele problemei, ca măsurile unghiurilor triunghiului respectiv sunt 60. Desen:

Aratati ca triunghiul EAC este echilateral Problema-geometrie
Greatmath
Greatmath
Moderator


Mesaje : 87
Reputatie : 52
Data de inscriere : 16/08/2011
Localizare : Timisoara

http://pasionatidematematica.blogspot.com

Sus In jos

Aratati ca triunghiul EAC este echilateral Empty Re: Aratati ca triunghiul EAC este echilateral

Mesaj  byromate Mar Oct 25, 2011 1:59 am

asta stiu dar cum aflu ce acele unghiuri sunt de 60 de grade

byromate

Mesaje : 6
Reputatie : 0
Data de inscriere : 22/10/2011

Sus In jos

Aratati ca triunghiul EAC este echilateral Empty Re: Aratati ca triunghiul EAC este echilateral

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum