Matematica Ajutor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Unghiuri adiacente si in jurul unui punct

2 participanți

In jos

Unghiuri adiacente si in jurul unui punct Empty Unghiuri adiacente si in jurul unui punct

Mesaj  ioana2 Joi Aug 01, 2013 4:46 pm

Buna ziua!!!

1. Fie unghiurile AOB si AOC adiacente suplementare. Daca bisectoarea [OP a unghiului BOC formeaza cu bisectoarea [OT a unghiului
AOP un unghi cu masura de 35 grade, aflati masura unghiului AOC.
2. Aflati masurile a patru unghiuri in jurul unui punct, daca fiecare, incepand cu al doilea are masura cu 18 grade mai mare decat
masura celui precedent.
3. Fie unghiurile adiacente AOB si BOC, semidreptele [OP, [OT bisectoarele celor doua unghiuri si m( grade. Determinati masura unghiului POT.
4. Daca unghiurile AOB si BOC sunt adiacente si m( bisectoarele celor doua unghiuri adiacente.


Multumesc!!!!Very Happy Very Happy Very Happy  Am o intrebare am cateva probleme cu desene cum le pot pune pe forum ca nu stiu cum sa fac desenele???Very Happy 

ioana2

Mesaje : 15
Reputatie : -2
Data de inscriere : 24/03/2013

Sus In jos

Unghiuri adiacente si in jurul unui punct Empty 2)...

Mesaj  ati Vin Aug 02, 2013 8:18 pm

2. Aflati masurile a patru unghiuri in jurul unui punct, daca fiecare, incepand cu al doilea are masura cu 18 grade
    mai mare decat
 masura celui precedent.


Daca m(< I)= x^o atunci m(< II)=(x+18)^o ; m(< III)=(x+2*18)^o si m(< IV)=(x+3*18)^o . 
Suma unghiurilor, in jurul unui punct este 360^o. 
Inseamna ca  x + x+18 + x+36 + x+54  = 360^o  => 4x = 360-108, 
deci  x= 252:4= 63 grade , etc.

ati
Profesor


Mesaje : 285
Reputatie : 235
Data de inscriere : 25/08/2010

Sus In jos

Unghiuri adiacente si in jurul unui punct Empty 3)...

Mesaj  ati Vin Aug 02, 2013 9:00 pm

3. Fie unghiurile adiacente AOB si BOC, semidreptele [OP, [OT bisectoarele celor doua unghiuri si m( grade.
   Determinati masura unghiului POT.

Unghiuri adiacente si in jurul unui punct Unghiuriadiacente_zps4df00192

ati
Profesor


Mesaje : 285
Reputatie : 235
Data de inscriere : 25/08/2010

Sus In jos

Unghiuri adiacente si in jurul unui punct Empty Re: Unghiuri adiacente si in jurul unui punct

Mesaj  ioana2 Sam Aug 03, 2013 12:49 am

3. Fie unghiurile adiacente AOB si BOC, semidreptele [OP, [OT bisectoarele celor doua unghiuri si masura unghiului AOT egala cu 90 grade,masuraunghiului COP egala cu 60 grade. Determinati masura unghiului POT.
4. Daca unghiurile AOB si BOC sunt adiacente si masura lui AOB este egala cu 2*masura lui BOC egala cu 70 grade,atunci determinati masura unghiului format de bisectoarele celor doua unghiuri adiacente.

ioana2

Mesaje : 15
Reputatie : -2
Data de inscriere : 24/03/2013

Sus In jos

Unghiuri adiacente si in jurul unui punct Empty m(< POT)= ...

Mesaj  ati Dum Aug 04, 2013 12:09 am

Unghiuri adiacente si in jurul unui punct Masuraunghiuluiformatdebidectoare_zpsb437ed57

ati
Profesor


Mesaje : 285
Reputatie : 235
Data de inscriere : 25/08/2010

Sus In jos

Unghiuri adiacente si in jurul unui punct Empty Problema 4).

Mesaj  ati Dum Aug 04, 2013 12:35 am

Unghiuri adiacente si in jurul unui punct Problema4_zps7cc7fc43

ati
Profesor


Mesaje : 285
Reputatie : 235
Data de inscriere : 25/08/2010

Sus In jos

Unghiuri adiacente si in jurul unui punct Empty Re: Unghiuri adiacente si in jurul unui punct

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum