Matematica Ajutor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Rezolvati prin metoda reducerii sistemele

2 participanți

In jos

Rezolvati prin metoda reducerii sistemele Empty Rezolvati prin metoda reducerii sistemele

Mesaj  ionutz Sam Noi 17, 2012 7:37 pm






Editat de Greatmath.

ionutz

Mesaje : 22
Reputatie : 0
Data de inscriere : 21/08/2012

Sus In jos

Rezolvati prin metoda reducerii sistemele Empty Re: Rezolvati prin metoda reducerii sistemele

Mesaj  Admin Dum Noi 18, 2012 12:20 am

Sub-punctul a)
Metoda reducerii presupune reducerea/eliminarea uneia dintre variabile sau necunoscute(în acest caz x respectiv y). Aceasta eliminare se face ținând cont de coeficienții și de semnul necunoscutelor. .... Sa analizam cele 2 ecuații ale sistemului:
  • Ecuația 1: x+y=10 ... coeficientul lui x este 1 la fel și coeficientul lui y.
  • Ecuația 2: x-y=2... coeficientul lui x este 1 iar coeficientul lui y este -1.

De aici se observa clar ca dacă adunam ecuația 1 la ecuația 2 se elimina necunoscuta y:
x+y=10 (+)
x-y=2
----------
x+x+y-y=10+2=>2x=12=>x=6.
Având x se poate obține imediat și necunoscuta y prin înlocuirea lui x în prima sau a 2 ecuație (după preferința) apoi se afla y. Voi înlocui x în prima ecuație:
6+y=10 =>y=10-6=4
Pentru verificare, vom înlocui atât x cât și y în ecuația rămasă: 6-4=2 ---Verifica! deci, am aflat într-un mod corect, x și y.

Aceasta soluție este una explicativa, matematic, sistemul se rezolva în 2 rânduri.
Admin
Admin
Administrator


Mesaje : 870
Reputatie : 325
Data de inscriere : 14/08/2010
Localizare : Timişoara

https://www.facebook.com/cosmosUpp

Sus In jos

Rezolvati prin metoda reducerii sistemele Empty Re: Rezolvati prin metoda reducerii sistemele

Mesaj  Admin Dum Noi 18, 2012 12:21 am

Încercați b .... sa vedem ce iasă !
Admin
Admin
Administrator


Mesaje : 870
Reputatie : 325
Data de inscriere : 14/08/2010
Localizare : Timişoara

https://www.facebook.com/cosmosUpp

Sus In jos

Rezolvati prin metoda reducerii sistemele Empty Re: Rezolvati prin metoda reducerii sistemele

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum