Matematica Ajutor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Metoda reducerii la absurd

2 participanți

In jos

Metoda  reducerii la absurd  Empty Metoda reducerii la absurd

Mesaj  Natalia Mar Iul 17, 2012 3:40 pm

Am o problema pe care o voi enunta mai jos. Eu m-am gandit la o metoda de a o rezolva insa nu stiu cum sa o aplic.

Am un patrulater convex ABCD. Va dau si masurile unghiurilor, daca tot le-am aflat la cerinta din primul punct, poate sunt olositoare. Cerinta este sa aratam ca diagonala AC nu poate fi congruenta cu latura AB. Eu m-am gandit la metoda reducerii prin absurd, dar nu reusesc sa o aplic.

Multumesc.
Natalia
Natalia

Mesaje : 77
Reputatie : 2
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Metoda  reducerii la absurd  Empty Re: Metoda reducerii la absurd

Mesaj  ati Vin Iul 20, 2012 12:05 pm

Natalia a scris: Am o problema pe care o voi enunta mai jos. Eu m-am gandit la o metoda de a o rezolva insa nu stiu cum sa o aplic.

Am un patrulater convex ABCD. Va dau si masurile unghiurilor, daca tot le-am aflat la cerinta din primul punct, poate sunt olositoare. Cerinta este sa aratam ca diagonala AC nu poate fi congruenta cu latura AB. Eu m-am gandit la metoda reducerii prin absurd, dar nu reusesc sa o aplic.

Multumesc.
Asteptam completarile ...
Enunt incomplet bounce

ati
Profesor


Mesaje : 285
Reputatie : 235
Data de inscriere : 25/08/2010

Sus In jos

Metoda  reducerii la absurd  Empty Re: Metoda reducerii la absurd

Mesaj  Natalia Vin Iul 20, 2012 5:17 pm

Asteptam completarile ...Enunt incomplet bounce
Va referiți la măsurile unghiurilor? Da... îmi cer scuze am uitat sa le menționez: m A=36 m B=72 m C=108 m D=144.



Ultima editare efectuata de catre Admin in Vin Iul 20, 2012 5:46 pm, editata de 1 ori (Motiv : estetica)
Natalia
Natalia

Mesaje : 77
Reputatie : 2
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Metoda  reducerii la absurd  Empty Re: Metoda reducerii la absurd

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum