Matematica Ajutor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Trapez ortodiagonal, triunghi isoscel...

4 participanți

In jos

Trapez ortodiagonal, triunghi isoscel... Empty Trapez ortodiagonal, triunghi isoscel...

Mesaj  ionutz Dum Sept 16, 2012 6:46 pm

87. Calculati aria unui trapez ortodiagonal a carui linie mijlocie are lungimea de 10 cm.

84.Se considera un trapez dreptunghic ABCD,astfel incat m(<A)=90 grade,[AB] este baza mare si [CD] este baza mica .Notam cu M piciorul perpendicularei din A pe BC .Daca AB=2DC,sa se demonstreze ca trAMD este isoscel.

76.Fie paralelogramele ABCD cu centrul de simetrie O si BOEF cu centrul de simetrie A.Daca DE=6cm,sa se calculeze CF.

ionutz

Mesaje : 22
Reputatie : 0
Data de inscriere : 21/08/2012

Sus In jos

Trapez ortodiagonal, triunghi isoscel... Empty Problema 87.(traezul ortodiagonal)

Mesaj  ati Sam Dec 08, 2012 4:17 pm

anulat


Ultima editare efectuata de catre ati in Lun Dec 24, 2012 1:17 pm, editata de 1 ori

ati
Profesor


Mesaje : 285
Reputatie : 235
Data de inscriere : 25/08/2010

Sus In jos

Trapez ortodiagonal, triunghi isoscel... Empty Arie trapez ortodiagonal

Mesaj  mihai2000 Lun Dec 24, 2012 12:26 am

Anulat


Ultima editare efectuata de catre mihai2000 in Mar Dec 25, 2012 6:10 am, editata de 2 ori

mihai2000

Mesaje : 7
Reputatie : 2
Data de inscriere : 23/12/2012

Sus In jos

Trapez ortodiagonal, triunghi isoscel... Empty Trapez dreptunghic si triunghi isoscel

Mesaj  mihai2000 Lun Dec 24, 2012 12:55 am

Problema 84
Din punctul D ducem perpendiculara DF pe AM (F apartine AB). Cum AM este perpendiculara pe CB, DF fiind perpendiculara pe AM va fi paralela cu BC. Figura DFBC este paralelogram si FB = DC = AB/2. In triunghiul dreptunghic AMB, cum F este la mijlocul lui AB, MF este linie mediana ... Obtinem niste triunghiuri isoscele ...
Trapez ortodiagonal, triunghi isoscel... Mafo060284

mihai2000

Mesaje : 7
Reputatie : 2
Data de inscriere : 23/12/2012

Sus In jos

Trapez ortodiagonal, triunghi isoscel... Empty Re: Trapez ortodiagonal, triunghi isoscel...

Mesaj  Admin Lun Dec 24, 2012 2:24 am

Sunt foarte curios despre programul folosit de dvs pentru trasarea schiței ..... este cumva AutoCad-ul ?
Admin
Admin
Administrator


Mesaje : 870
Reputatie : 325
Data de inscriere : 14/08/2010
Localizare : Timişoara

https://www.facebook.com/cosmosUpp

Sus In jos

Trapez ortodiagonal, triunghi isoscel... Empty Paralelograme simetrice

Mesaj  mihai2000 Lun Dec 24, 2012 2:26 am

Problema 76
Triunghiul EDA este congruent cu triunghiul ACB.
Trapez ortodiagonal, triunghi isoscel... T602-t11

mihai2000

Mesaje : 7
Reputatie : 2
Data de inscriere : 23/12/2012

Sus In jos

Trapez ortodiagonal, triunghi isoscel... Empty Program geoemtrie

Mesaj  mihai2000 Lun Dec 24, 2012 2:31 am

TheOne a scris:Sunt foarte curios despre programul folosit de dvs pentru trasarea schiței ..... este cumva AutoCad-ul ?

Un salut de 'bun gasit' tutoror celor care activeaza pe acest forum. Azi m-am inregistrat si mi se pare interesant. Felicitari pentru munca depusa.

Programul este 'Geometry expressions' vers 3.0.35.
Are cam 20 MB, costa 99 USD, dar se poate descarca si folosi 30 de zile fara plata.
Din Geometry expressions fac captura si 'paste' in Paint-ul din wndows 7 (png), desi stie sa exporta si direct imagine.
Pentru mine e foarte util. Daca doriti mai multe amanunte va stau la dispozitie.

Felicitari inca o data pentru munca depusa.

Cu respect
Mihai



mihai2000

Mesaje : 7
Reputatie : 2
Data de inscriere : 23/12/2012

Sus In jos

Trapez ortodiagonal, triunghi isoscel... Empty Re: Trapez ortodiagonal, triunghi isoscel...

Mesaj  Admin Lun Dec 24, 2012 3:03 am

Un salut de 'bun gasit' tutoror celor care activeaza pe acest forum.
Bine ați venit Smile
Programul este 'Geometry expressions' vers 3.0.35.
Personal, mi s-a părut ca schiță seamănă foarte mult cu una făcută de programul AutoCad ..... oricum, din câte elemente vad ca ați folosit în schiță as putea spune ca este un program foarte bun ..... puteți deschide, dacă vreți, un topic nou în rubrica "instrucțiuni de folosire Matematica-Ajutor" cu titlul "Programe pentru realizarea figurilor geometrice" ..... în care sa prezentați, de exemplu, acest program .... Dintotdeauna mi-am dorit sa deschide un topic despre aceasta tema! Very Happy
Felicitari inca o data pentru munca depusa.
Va mulțumim pentru aprecieri !


Admin
Admin
Administrator


Mesaje : 870
Reputatie : 325
Data de inscriere : 14/08/2010
Localizare : Timişoara

https://www.facebook.com/cosmosUpp

Sus In jos

Trapez ortodiagonal, triunghi isoscel... Empty Re: Trapez ortodiagonal, triunghi isoscel...

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum