Matematica Ajutor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Patrulater convex

2 participanți

In jos

 Patrulater convex Empty Patrulater convex

Mesaj  Natalia Mier Iun 27, 2012 3:53 pm

Buna ziua! Ma ajutati si pe mine cu desenul la problema aceasta?
Avem un triunghi ABC . Perpendiculara in C pe BC intersecteaza paralela prin A la BC in punctul D.
Multumesc! Smile
Natalia
Natalia

Mesaje : 77
Reputatie : 2
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

 Patrulater convex Empty Re: Patrulater convex

Mesaj  ati Mier Iun 27, 2012 9:18 pm

Natalia a scris: Buna ziua! Ma ajutati si pe mine cu desenul la problema aceasta?
Avem un triunghi ABC . Perpendiculara in C pe BC intersecteaza paralela prin A la BC in punctul D.
Multumesc! Smile
 Patrulater convex T511-patrulater-convex1483


Ultima editare efectuata de catre Admin in Vin Iun 29, 2012 6:14 am, editata de 1 ori (Motiv : Schimbare gazda imagine)

ati
Profesor


Mesaje : 285
Reputatie : 235
Data de inscriere : 25/08/2010

Sus In jos

 Patrulater convex Empty Re: Patrulater convex

Mesaj  Natalia Mar Iul 17, 2012 3:30 pm

Domn' profesor, la acest desen , in problema spune sa calculez masurile celorlalte unghiuri. Cum arat ca unghiul C este congruent cu unghiul D? Si cum calculez masura celorlalte? ... Stiu ca e usoara, dar nu-mi dau seama...


Ultima editare efectuata de catre Admin in Mar Iul 17, 2012 9:24 pm, editata de 1 ori (Motiv : Estetica)
Natalia
Natalia

Mesaje : 77
Reputatie : 2
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

 Patrulater convex Empty Re: Patrulater convex

Mesaj  ati Mier Iul 18, 2012 8:31 pm

Natalia a scris:Domn' profesor, la acest desen , in problema spune sa calculez masurile celorlalte unghiuri. Cum arat ca unghiul C este congruent cu unghiul D? Si cum calculez masura celorlalte? ... Stiu ca e usoara, dar nu-mi dau seama...

Incearca sa cobori o perpendiculara din A pe BC si noteaza intersectia lor cu AA'! Vei obtine astfel patrulaterul convex AA'CD in care, AD||A'C ; DC||AA' => AA'CD-paralelogram (conf.definitiei...)
in care avem un unghi de 900 => AA'CD - dreptunghi . => < C = < D

ati
Profesor


Mesaje : 285
Reputatie : 235
Data de inscriere : 25/08/2010

Sus In jos

 Patrulater convex Empty Re: Patrulater convex

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum