Matematica Ajutor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Calcularea ariei pe baza sinusurilor clasa 7-a

2 participanți

In jos

Calcularea ariei pe baza sinusurilor clasa 7-a Empty Calcularea ariei pe baza sinusurilor clasa 7-a

Mesaj  alex52 Joi Apr 26, 2012 9:43 pm

In triunghiul ABC:AB=10 cm;AC=12cm;BC=14cm.Aflati:a)lungimea inaltimii din A ;b)aria triunghiului ABC; c) sin A, sin B , sin C. Am rezolvat-o cu formula lui Heron, nu am facut-o la scoala dar eu o stiu. As vrea sa stiu daca este si un alt mod de a o rezolva fara formula lui Heron si daca este, care.

alex52

Mesaje : 36
Reputatie : -1
Data de inscriere : 13/03/2012

Sus In jos

Calcularea ariei pe baza sinusurilor clasa 7-a Empty Re: Calcularea ariei pe baza sinusurilor clasa 7-a

Mesaj  Admin Joi Apr 26, 2012 11:41 pm

alex52 a scris:In triunghiul ABC:AB=10 cm;AC=12cm;BC=14cm.Aflati:a)lungimea inaltimii din A ;b)aria triunghiului ABC; c) sin A, sin B , sin C. Am rezolvat-o cu formula lui Heron, nu am facut-o la scoala dar eu o stiu. As vrea sa stiu daca este si un alt mod de a o rezolva fara formula lui Heron si daca este, care.
Da sigur ca se poate !!! Mai întâi, transformam cerința într-o forma geometrica :



Mai departe, din desen se observa clar doua triunghiuri drepte AHB și AHC. In aceste triunghiuri vom aplica Teorema lui Pitagora și vom obține un sistem din care vom afla necunoscuta x :

Așadar, am aflat înălțimea fără a avea nevoie de formula lui Heron ! Restul sub-punctelor sunt simple de rezolvat !
Daca aveți nelămuriri ... întrebați !
Admin
Admin
Administrator


Mesaje : 870
Reputatie : 325
Data de inscriere : 14/08/2010
Localizare : Timişoara

https://www.facebook.com/cosmosUpp

Sus In jos

Calcularea ariei pe baza sinusurilor clasa 7-a Empty Re: Calcularea ariei pe baza sinusurilor clasa 7-a

Mesaj  alex52 Vin Apr 27, 2012 12:20 am

De ce ati facut AH patrat - AH patrat ?(nu am facut rezolvarea de sisteme)

alex52

Mesaje : 36
Reputatie : -1
Data de inscriere : 13/03/2012

Sus In jos

Calcularea ariei pe baza sinusurilor clasa 7-a Empty Re: Calcularea ariei pe baza sinusurilor clasa 7-a

Mesaj  Admin Vin Apr 27, 2012 1:01 am

Nu este tocmai sistem, dacă am nota relația 1 : și cu relația 2 atunci relația 1- relația 2 ar fi rezultatul ce l-am scris mai departe~!
Admin
Admin
Administrator


Mesaje : 870
Reputatie : 325
Data de inscriere : 14/08/2010
Localizare : Timişoara

https://www.facebook.com/cosmosUpp

Sus In jos

Calcularea ariei pe baza sinusurilor clasa 7-a Empty Re: Calcularea ariei pe baza sinusurilor clasa 7-a

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum