Matematica Ajutor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Va rog sa ma ajutati. Maine am inspectie

3 participanți

In jos

 Va rog sa ma ajutati. Maine am inspectie  Empty Va rog sa ma ajutati. Maine am inspectie

Mesaj  Ana Mier Mar 06, 2013 3:12 am

Buna seara. Maine am inspectie si o sa ne asculte din functii. Va rog foarte mult sa ma ajutati si pe mine.

1. Functiile de mai jos sunt de forma f:R -> R, f(x)=ax+b. Determina a si b daca (trebuie si grafic) :

a)

b)

c)

d)

2.Reprezentati grafic functiile:

a) f: R -> R, f(x)=x-1

b) g: R-> R, g(x)=

**d) u:R -> R, u(x)=2

**e) v: R ->R , v(x)= -x

** f) p:R->R, p(x)=0

3. Foarte importanta este si problema aceasta sa o stiu maine:
Apa dintr-un acvariu se scurge printr-un robinet cu debitul de 1,5 l/min .Ce cantitate s-a scurs dupa t minute? In cat timp se goleste acvariul daca avea 300 l? Ce cantitate mai este in acvariu dupa 20 minute? Dar dupa 30 de minute? Stabileste functia care exprima cantitatea ramasa dupa t minute.

4. Reprezinta in acelasi sistem de axe graficele functiilor f : R -> R, f(x)=2x+1 ; g: R -> R, g(x)= 2x-3 ; h: R->R , h(x)=2x. CE OBSERVATI?


Va rog mult de tot sa ma ajutati. Va rog daca la al doilea, unde sunt mai multe puncte, nu aveti timp sa mi le aratati pe toate, va rog macar pe cele cu stelute.
Si va mai rog la 1 sa imi aratati la toate daca puteti. Nu trebuie si graficele, doar cum sa le rezolv.

Va rog mult de tot sa ma ajutati!

Multumesc!!!

Ana

Mesaje : 36
Reputatie : 2
Data de inscriere : 29/08/2012

Sus In jos

 Va rog sa ma ajutati. Maine am inspectie  Empty Re: Va rog sa ma ajutati. Maine am inspectie

Mesaj  alex53123 Mier Mar 06, 2013 3:44 am

Problemele sunt deosebit de usoare. Daca ai fi pus problemele mai devreme te ajutam la toate dar acum nu am timp. O sa iti rezolv o parte.
a) http://latex.codecogs.com/gif.latex?f(x)=\frac{3-x}{2}=\frac{3}{2}-\frac{x}{2} dar trebuie ca x sa fie primul deci vom scrie => ca a=-1/2 deoarece 1/2x=x/2
si b=3/2

b)f(x)=x+2 => a=1(in fata lui x e 1) si b=2

REstul le rezolvi in mod similar. Descompui aceea fractie in doua sume si termenul cu x o sa fie a iar celalalt b(il iei fara x)

2.f(x)=x-1.
Prima data faci x=0=>f(0)=0-1=-1 A(0,-1)
x=2=>f(2)=2-1=1 B(2,1)
Le reprezinti grafic. Nu e greu faci sistemul de axe.

**d) u:R -> R, u(x)=2
Aici o sa ai o functie constanta care trece prin 2 paralela cu Ox deci o sa fie deasupra dreptei Ox iei 2 unitati si trasezi o dreapta.

**e) v: R ->R , v(x)= -x

aici iei x=1 v=-1 A(1,-1)
x=2 v=-2 B(2,-2)

** f) p:R->R, p(x)=0
Aici drepata ta trece prin origine o sa fie chiar dreapta Ox nu faci nimic in plus fata de graficul standard.

La 4 faci la fel iei x=0 si x=2 si reprezinti.

alex53123

Mesaje : 18
Reputatie : 2
Data de inscriere : 19/01/2013

Sus In jos

 Va rog sa ma ajutati. Maine am inspectie  Empty Re: Va rog sa ma ajutati. Maine am inspectie

Mesaj  Ana Mier Mar 06, 2013 4:59 pm

Multumesc mult de tot! M-ati ajutat foarte mult.

Ana

Mesaje : 36
Reputatie : 2
Data de inscriere : 29/08/2012

Sus In jos

 Va rog sa ma ajutati. Maine am inspectie  Empty Re: Va rog sa ma ajutati. Maine am inspectie

Mesaj  Admin Joi Mar 07, 2013 11:00 pm

Sunt prea multe încălcări ale regulamentului aici (mai multe probleme, titlul, greșeli de exprimare, estetica problemelor ... etc)... motiv pentru care trimit topicul la carantina ... (puteți reveni asupra topicului trimițănd un PM administratorului).
Admin
Admin
Administrator


Mesaje : 870
Reputatie : 325
Data de inscriere : 14/08/2010
Localizare : Timişoara

https://www.facebook.com/cosmosUpp

Sus In jos

 Va rog sa ma ajutati. Maine am inspectie  Empty Re: Va rog sa ma ajutati. Maine am inspectie

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum