Matematica Ajutor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

F, g : R-> R, f(x)=-2x+4 si g(x)=-x+3

3 participanți

In jos

F, g : R-> R, f(x)=-2x+4 si g(x)=-x+3 Empty F, g : R-> R, f(x)=-2x+4 si g(x)=-x+3

Mesaj  Repetentu' Dum Sept 18, 2011 9:49 pm

Fie functiile f,g:R->R, f(x)=-2x+4 si g(x)=-x+3.
a) Sa se reprezinte grafic, in acelasi sistem de coordonate.
b) Sa se calculeze coordonatele punctului de intersectie al dreptelor grafic (Gf ∩ Gg)
c) Sa se calculeze arile si perimetrele triunghiurilor formate de Gf, Gg, Ox si respectiv, Gf, Gg, Oy

dupa mine, cred c-ar trebui sa fac asa: f(x)=0 => -2x+4=0 => -2x=-4 => x=2
-punct pe Oy: x=0 (y≠0)
-punct pe Ox: y=0 (x≠0)
dupa care fac desenul si apoi: ∩0y: x=0 => y=-2×0+4=4; A(0;4)
∩0x: y=0 => x=-2x+4=0 => -2x=-4 => x=2; B(2;0)

mai departe la b) m-am blocat, de-aici nu mai stiu, iar cu g(x)=-x+3 trebuie sa fac acelasi lucru ca si mai sus, nu? este bine ce-am facut? dar sunt sigur ca e gresit, nu ma pricep deloc la matematica dar dupa cate imi amintesc eu asa stiu ca se face, voi ce parere aveti?


Ultima editare efectuata de catre Repetentu' in Dum Sept 18, 2011 11:14 pm, editata de 1 ori

Repetentu'

Mesaje : 9
Reputatie : 0
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

F, g : R-> R, f(x)=-2x+4 si g(x)=-x+3 Empty Re: F, g : R-> R, f(x)=-2x+4 si g(x)=-x+3

Mesaj  Greatmath Dum Sept 18, 2011 10:34 pm

Repetentu' a scris:Fie functiile f,g:R->R, f(x)=-2x+4 si g(x)=-x+3.
a) Sa se reprezinte grafic, in acelasi sistem de coordonate.
Știm ca o dreapta se poate determina prin cunoașterea a 2 puncte de pe dreapta, graficul funcțiilor f și g sunt drepte fiind funcții de gradul I deci ca sa aflam graficul funcțiilor trebuie neapărat sa determinam 2 puncte din graficul fiecărui funcții...
De exemplu pentru functia f determinam 2 puncte :
  • Odată ar fi (de exemplu) x=0 => f(0)=... punct de coordonate A(0,...)
  • Odată ar fi (de exemplu) x=1 => f(1)=... punct de coordonate B(1,...)

Si asa determinam graficul lui f, în mod analog determinam și g.
Voi posta o schița pentru cele 2 funcții.

F, g : R-> R, f(x)=-2x+4 si g(x)=-x+3 T225-f-g-r-r-fx-2x4-si-gx-x3667
Greatmath
Greatmath
Moderator


Mesaje : 87
Reputatie : 52
Data de inscriere : 16/08/2011
Localizare : Timisoara

http://pasionatidematematica.blogspot.com

Sus In jos

F, g : R-> R, f(x)=-2x+4 si g(x)=-x+3 Empty Re: F, g : R-> R, f(x)=-2x+4 si g(x)=-x+3

Mesaj  Greatmath Dum Sept 18, 2011 10:45 pm

Repetentu' a scris:Fie functiile f,g:R->R, f(x)=-2x+4 si g(x)=-x+3.
b) Sa se calculeze coordonatele punctului de intersectie al dreptelor grafic (Gf ∩ Gg)
Punctul de intersecție dintre cele 2 grafice se poate determina dacă punem condiția , deci trebuie sa rezolvam o ecuație de gradul I.
Rezolvând ecuația de gradul I rezultata vom obține x (adică coordonata orizontală-abscisa-) pentru a afla cealaltă coordonata (după y -ordonata-) vom da valoarea lui x determinata anterior uneia dintre funcții astfel vom obține punctul de intersecție.
Greatmath
Greatmath
Moderator


Mesaje : 87
Reputatie : 52
Data de inscriere : 16/08/2011
Localizare : Timisoara

http://pasionatidematematica.blogspot.com

Sus In jos

F, g : R-> R, f(x)=-2x+4 si g(x)=-x+3 Empty Re: F, g : R-> R, f(x)=-2x+4 si g(x)=-x+3

Mesaj  Admin Dum Sept 18, 2011 11:06 pm

Repetentu' a scris:c) Sa se calculeze arile si perimetrele triunghiurilor formate de Gf, Gg, Ox si respectiv, Gf, Gg, Oy
Pentru a afla perimetrul determinat de graficul lui f respectiv g trebuie sa determinam intersecția lui f odată cu axa Ox ( punând condiția f(x)=0 ) mai apoi intersecția cu Oy ( calculând f(0)=... ) astfel avem 3 puncte : (0,0), ( punctul determinat din prima condiție), ( punctul determinat din a2 condiție).
Si mai departe, determinam lungimea segmentelor triunghiului respectiv folosind formula din acest topic.
In mod analog procedam și pentru g.
Admin
Admin
Administrator


Mesaje : 870
Reputatie : 325
Data de inscriere : 14/08/2010
Localizare : Timişoara

https://www.facebook.com/cosmosUpp

Sus In jos

F, g : R-> R, f(x)=-2x+4 si g(x)=-x+3 Empty Re: F, g : R-> R, f(x)=-2x+4 si g(x)=-x+3

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum