Matematica Ajutor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Simboluri matematice pe forum

2 participanți

In jos

Simboluri matematice pe forum Empty Simboluri matematice pe forum

Mesaj  Admin Vin Iun 10, 2011 12:27 am

Dupa lungi căutări pe internet am găsit, în sfîrșit, o cale prin care utilizatorii forumului pot accesa și utiliza formule matematice în post-uri și topic-uri noi...iată metoda :
Mai întîi, aveți nevoie de un program de editare simbolistică matematică gen MathType, acest program trebuie instalat pe calculatorul d-voastre(o instalare simplă care nu ridică nici o problemă) și setat astfel:
Din meniul Preferences ->Cut and copy Preferences apoi din mathMl or Tex alegeţi AMS Tex și debifați cele două căsuțe: Include translator name ... și Include Math Type data ... !!!(aceasta setarea este compatibila cu versiunea programului Mathtype 6.7)
Eu folosesc Mathtype versiune 6.7, am lăsat un tutorial pentru configurarea programului aici :



Mai departe, puteți folosi programul MathType : cu ajutorul seturilor de butoane ale programului puteți edita formula(e) matematică dorită.
!!!! Aceasta etapa nu este absolut necesara ci doar va simplifica modul în care veți putea posta simboluri matematice.
Odată, scrisa o formula matematica în programul Mathtype, copiați acea formula (click dreapta și alegeți Copy, sau apăsați CTRL +C) mergeți în josul pagini a acestui site, și accesați link-ul "Lansează editorul Latex" se va deschide o pagina nou, dați paste (click dreapta apoi paste, sau CTRL +V) codului copiat acolo unde scrie "Type your equation in this box", uitați imaginea :
Simboluri matematice pe forum T158-simboluri-matematice-pe-forum469

Acum tot ce trebuie sa faceți este sa apăsați pe butonu "copie în document" (butonul este încercuit în imaginea de mai sus). Odată apăsat pe acel buton, în căsuța din josul paginii ("lansează editorul latex") se va genera un cod html, copiați acel cod.Cînd faceți un post nou, pur și simplu dați paste(codului copiat) unde vreți în post-ul d-voastre și gata, apare post-ul cu simboluri matematice.

De ce am precizat :"Aceasta etapa nu este absolut necesara ci doar va simplifica modul în care veți putea posta simboluri matematice" ? e simplu...după cum vedeți, cu utilitatea "Editor latex" din josul pagini forum-ului nostru, puteți scriere simboluri matematice fără a folosi un program specializat gen Mathtype.... însa este dificil de utilizat....Rămîne la alegerea d-voastre ce aplicație veți utiliza pentru scrierea simbolurilor matematice.
Deși o sa vi se pare destul de lung tutorialul, după 3...4 exerciții veți putea posta foarte ușor simbolurile dorite în forum...este crucial pentru un forum de matematica utilizarea scrierii matematice de către utilizatori în topic-urile deschise, de aceea, va încurajam sa utilizați aceasta metoda (cea mai simplu) în post-urile d-voastre.
Sper sa va fie util acest tutorial Very Happy


Ultima editare efectuata de catre Admin in Vin Iul 13, 2012 8:54 pm, editata de 1 ori (Motiv : Schimbare gazda imagine)
Admin
Admin
Administrator


Mesaje : 870
Reputatie : 325
Data de inscriere : 14/08/2010
Localizare : Timişoara

https://www.facebook.com/cosmosUpp

Sus In jos

Simboluri matematice pe forum Empty Re: Simboluri matematice pe forum

Mesaj  iordache mirela Vin Mai 18, 2012 4:48 pm

buna ziua cum pot posta exercitii pe from

iordache mirela

Mesaje : 1
Reputatie : 0
Data de inscriere : 18/05/2012

Sus In jos

Simboluri matematice pe forum Empty Re: Simboluri matematice pe forum

Mesaj  Admin Sam Mai 19, 2012 1:05 am

iordache mirela a scris:buna ziua cum pot posta exercitii pe from
La ce va referiți mai exact ? exerciții cu simboluri matematice ?
Admin
Admin
Administrator


Mesaje : 870
Reputatie : 325
Data de inscriere : 14/08/2010
Localizare : Timişoara

https://www.facebook.com/cosmosUpp

Sus In jos

Simboluri matematice pe forum Empty Re: Simboluri matematice pe forum

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum